اهمیت نفوذ کلام و فن بیان در زندگی

فن بیان و سخنرانی چیزایی نیستن که این روزها مد شده باشه! برخلاف تصور بعضیا که فکر می کنن چند سالی بیشتر نیس که آدما واسه به کرسی نشاندن حرفشون خوب صحبت کردن رو یاد گرفتن، اهمیت نفود کلام از همون روزهای اول که بشر به توانایی حرف زدن رسید، احساس شد.

گرچه سخنرانی به همون سرعت به مفهومی که امروز می شناسیم تبدیل نشد. اولین کتابی که با جزئیات درمورد سخنرانی و آموزش اون پرداخته به ۴۵۰۰ سال پیش برمیگرده. البته بیشتر تکنیکایی که الان درمورد هنر نفوذ کلام و قانع کردن بقیه میدونیم به ارسطو، فیلسوف یونانی قرن سوم پیش از میلاد برمیگرده. نکته جالب در آموزشای ارسطو اینه که تاریخ انقضای اونا نگذشتهه و سخنرانان معروفی مثل جون اف کندی و مارتین لوتر کینگ هم از تکنیکای مشابهی واسه افزایش نفوذ کلام خود استفاده می کردن و این نکات هنوزم این روزها کاربرد دارن و قدیمی نشده ان.

اما اصلا به چه دلیل باید نفوذ کلام بیاموزیم؟ کمه کم به این ۳ دلیل هرکسی باید تا حدی با فنون سخنرانی و نفوذ کلام آشنایی داشته باشه:

  1. تقریبا هر کسی در زندگی اش در شرایطی قرار میگیره که باید واسه جمعی صحبت کنه، بخواد از عقایدش دفاع کنه یا لازم باشه کسی رو قانع کنه. پس بهتره خودمون رو واسه اون روز آماده کنیم.
  2. کارمندان با هر سمتی که داشته باشن، طبق توانایی سخنرانی در جمع و مهارتای ارتباطی به عنوان یکی از مهمترین مهارتایی که باید کسب کنن رتبه بندی می شن و پیشرفت می کنن.
  3. نفوذ کلام و توانایی قانع کردن بقیه با هر موقعیت اجتماعی که داشته باشین می تونه در کار شما، در زندگی تون یا حتی در دنیا تغییرات بزرگی بسازه.

همه ی ما تا به حال با افرادی سَر  و  کار داشته ایم که صدای شون خیلی گوش خراش، نازک یا مصنوعی بوده. صحبت کردن بعضی افراد اونقدر ناخوشآینده که پیام گفته شده رو خراب می کنه. شما در چند قدم می توانید کیفیت، لحن، حالت بیان و صدای تون رو بهتر کنین. فقط به دانستن چند فوت و فن ساده و تمرین اونا احتیاج دارین. از فرصت استفاده کنین تا صدای تون، توانایی قانع کردن افراد و تعهدتون به متنی که می خوانید رو تقویت کنین. این یعنی کسب وکار و میزان رضایت مشتری  هاتون پیشرفت می یابد و خدمات شما رو بیشتر به بقیه پیشنهاد می کنن. حتی با اینکار می تونین سخنرانی حیرت انگیزی داشته باشین.

۱. شمرده صحبت کنین

۱۱ راه ساده واسه تقویت فن بیان آموزشی

با هر صدا و سرعتی که صحبت می کنین، «وضوح» کلید موفقیت تونه. شنونده باید قادر باشه تموم کلمات رو ، پس هر عبارت مبهمی می تونه این وضوح رو از بین ببره. درست صحبت کردن رو با تلفظ و ادای درست کلمات تمرین کنین. کِیتی شوارتز، مدیر شرکت دورام، در کارگاهی که با موضوع بهبود مهارت سخنرانی و تقویت فن بیان واسه کسب وکار در کالیفرنیای شمالی برگزار شد، به نکته مهمی اشاره کرده: «یکی از کارایی که می توانید انجام بدین تا وضوح کلام تون رو بیشتر کنین، کم کردن سرعته.» افراد وقتی نگران هستن یا درباره ی چیزی که میگن دودلی دارن، تمایل دارن سریع صحبت کنن. اون می گوید: «شمرده صحبت کردن نه تنها فهم شنونده رو از صحبتاتون تقویت می کنه، بلکه باعث می شه مطمئن و آروم به نظر برسین.» معیاری خوب هست تا کیفیتِ سرعت صحبت تون رو آزمایش کنین، فرض کنین که شماره  تلفنی رو می خونین، فردی که گوشش با شماس، باید بتونه اونو یادداشت کنه. واسه تمرین سرعتِ گفتار، رشته ی بلندی از اعداد رو بخونین و بین انجام این کار اونا رو در هوا یادداشت کنین. این تکنیک واسه رسیدن به ضرب آهنگی عالیه و اینطور می تونین نفوذ کلام داشته باشین.

۲. با اعتمادبه نفس صحبت کنین

«اِاِ…، سلام به همه…، اسم من، اِاِ…، امینه.»

متأسفانه باید بگم کسی به ادامه ی این سخنرانی گوش نمی کنه. این مثال نشون می بده که چیجوری نداشتن اعتمادبه نفس به همه چیز آسیب می زنه، به ویژه به صدای تون.

احساس کنین حرفی که میزنین، واسه خودتونه. با تموم اعتمادبه نفسی که در دنیا هست، صحبت کنین. فرض کنین می خواهید با کاراته بازی، تعدادی بلوک محکم رو بشکنید. کمی دودلی باعث می شه به جای بلوک ها دستاتون بشکنند.

۳. به چیزی که می گین باور داشته باشین

نکته ی قبل در مورد اعتمادبه نفس موقع صحبت کردن بود و این نکته درمورد ارتباطیه که شما با موضوعی که درمورد اون صحبت می کنین برقرار کردین: باید خودتون چیزی که می گین رو باور داشته باشین.

وقتی با اشتیاق صحبت می کنین، مردم فرق رو حس می کنن. شاید این نکته ، بسیار لطیف و کمی نامحسوس باشه اما واقعا وقتی در متن تون طنین انداز شه، صدای تون قابل باور تر و قانع کننده تر به نظر خواهد رسید و این یکی از راه های تقویت قدرت بیانه.

۴. خودپرستی رو کنار بذارین

۱۱ راه ساده واسه تقویت فن بیان آموزشی

مایک تایسون می گوید:

باید در زندگی فروتن باشین، اگه فروتن نباشید، زندگی شما رو فروتن می کنه.

واسه تقویت این مورد می توانید خودتون رو با افرادی محاصره کنین که بهتر از شمان. می توانید از هم جواری با اونا درسای زیادی یاد بگیرین که از روش های دیگر، آموختن این درسا امکان پذیر نیس و مهارت تون رو پیشرفت بدین. در کلاس ها و کارگاه هایی شرکت کنین که از افرادی تشکیل شده که در حرفه شون از شما بهتر هستن. به تجربیات شون گوش کنین، ممکنه سخت باشه اما شک نداشته باشین به بهتر شدن تون کمک می کنه.

۵. با صدای تون با ملایمت رفتار کنین

۱۱ راه ساده واسه تقویت فن بیان آموزشی

برخلاف یک نوازنده ی گیتار، پیانو یا طبل، هنگام سخنرانی، وسیله کار شما بدن تونه. ببینین چه جوری نوازنده های حرفه ای از آلات موسیقی شون نگهداری می کنن. باوسواس اونو تمیز، از اون محافظت، قطعات شکسته اش رو تعمیر و در جای خوب و راحتی از اون نگه داری می کنن.

شما چه جوری با وسیله کارتون رفتار می کنین؟ واسه نگه داری، مراقبت و حفاظت از طراوتش چه کارایی انجام می بدین؟

واسه حفاظت از صدای تون این نکات رو رعایت کنین:

نفس عمیق بکشین و با استفاده از الگوهای تنفسیِ مناسب، قدم اول رو در این راه محکم وردارین. کیت دِوُر، مؤسس توتال وُیس، می گوید: «اگه به جای تنفسِ عمیق شکمی، از راه سینه و سطحی تنفس درست داشته باشین، صدای تون ضعیف تر و وحشت زده به نظر می رسه، این کار می تونه باعث کشش غیرضروری تارهای صوتی تون شه. وقتی اضطراب و استرس دارین یا وحشت زده هستین شاید کمی سخت باشه یادتون بمونه نفس عمیق بکشین، اما نفسای آروم، عمق صدای تون رو بهبود می بخشد و به شما کمک می کنه مطمئن تر به نظر برسین.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   زبون بدن چه تاثیری روی اعتماد به نفس شما می ذاره؟ 

حتما با فواید نوشیدن آب آشنا هستین. زیاد آب بخورین. دِوُر می گوید: «سیراب نگه داشتن بدن به کیفیت صدای تون کمک بسیاری می کنه.» اگه در طول روز قهوه، نوشابه یا نوشیدنی های الکی بخورین، ممکنه تارهای صوتی تون رطوبت لازم واسه تولید بهترین صدای ممکن رو نداشته باشن. اون می گوید: «تارهای صوتی باید انعطاف پذیری خوبی باشن، چون با سرعت زیادی می لرزند.» تارهای صوتی زنان به طور متوسط ۲۰۰ بار در ثانیه می لرزند، این عدد واسه مردها حدود ۱۲۰ بار در ثانیهه. با هر وعده ی غذایی، آب بخورین. یک بطری کوچیک آب رو پر کنین و منظم از اون کم کم بخورین. شاید این مقدار آب زیاد به نظر برسه اما باید بدونین بیشتر مردم کم تر از حد مورد نیازشون آب می نوشند.

از فریاد زدن پرهیز کنین. شوارتز می گوید: «عاشقِ فریاد زدن واسه تشویق تیم مورد علاقه تون هستین؟ باید بگم شک نداشته باشین این کار واسه تارهای صوتی تون خوب نیس.» فریاد زدن می تونه باعث کشیده شدن اونا شه و صحبت کردن رو واسه تون مشکل کنه. در بدترین حالت، فریاد زدن می تونه به گره های صوتی و برآمدگیِ تارهای صوتی منجر شه.

کمه کم ۷ ساعت در شب بخوابید. یک صدای خسته، بد به نظر خواهد رسید. خستگی واسه صدای تون مضره.

زمزمه نکنین. این کار واسه صدای تون مشکل ایجاد می کنه و باعث کشیدگی تارهای صوتی تون می شه.

۶. حواس تون به وضع نشستن یا ایستادن تون باشه

دِوُر باور داره طرز نشستن یا ایستادن هم می تونه سخنرانی شما رو تحت اثر بذاره. صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می بده خوب نفس بکشین و صدای تون قدرت نفوذ بیشتری داشته باشه. کمی تکون دادن سر هم می تونه به درد بخور باشه. اگه چانه تون رو بالا ببرین و سرتون رو کمی کج کنین، می توانید طنینِ صدای تون رو کم کنین و پس صدای تون شفاف تر به گوش برسه. اون می گوید: «اگه شونِه های تون به هم نزدیک باشه و به طرف سرتون قوز داشته باشه، بخش بزرگی از قدرت پنهون ی صدای خود رو از دست می بدین.»

۷. مراقب زیر و بَم صدای تون باشین

شوارتز می گوید: «معمولا صداهایی با شیب زیاد یا خیلی زیر، به دلیل اضطراب یا خاطر جمع نبودن گوینده به وجود می آیند.» استفاده  از شیب درستِ صدا به شما کمک می کنه ارتباطات بهتری برقرار کنین. می توانید بهترین اوج صدای تون رو با گفتن «آ-ها» پیدا کنین (همون عبارتی که به جای «بله» در جواب یک دوست می گویید). شوارتز باور داره که اوج صدای تون موقع صحبت کردن باید با «آ» همخوانی داشته باشه.

۸. خودتون رو آماده کنین

۱۱ راه ساده واسه تقویت فن بیان آموزشی

شاید باورتون نشه اما یک قهرمون دویِ سرعت المپیک، قبل اینکه سعی کنه رکورد دنیا رو جا به جا کنه، کمه کم ۳ ساعت رو صرف گرم کردن تموم اعضای بدنش می کنه. راستش رو بخواهید من به جایی رسیده ام که قبل از پیاده روی حتما باید بدنم رو گرم کنم، وگرنه عضلات پشت پایم خیلی درد می گیرند.

داشتن آمادگی یک ضرورته. واسه تقویت قدرت بیان تون هر روز صبح رو با گرم کردن صدای تون شروع کنین. عضلات صورت تون رو بکشین. برنامه های تون رو به ترتیب اجرا کنین. یکی از تمرینایی که واسه گرم کردن تارهای صوتی می توانید انجام بدین ارتعاش لبا با عبور هوا از بین آنهاست (واسه آشنایی با این تمرین ویدئوهای Lip Roll رو در اینترنت جستجو کنین.) ماهیچه های گردن تون رو شُل کنین. تمرین های تنفسی تون رو انجام بدین. حتی اگه زمانی واسه گرم کردن صدای تون صرف نمی کنین، هر روز صبح ۵ دقیقه رو به آماده کردن صدای تون اختصاص بدین. این تکنیک واسه صدای تون به طور شگفت انگیزی خوب و واسه سلامتی تون خوبه. اگه هنوز فکر می کنین این ترفند احمقانهه، توجه داشته باشین «سلین دیون» که چند سال در مورد ی خوانندگی تجربه داره و در کارش بسیار موفقه هنوزم، هر روز صبح رو با این تمرین های پایه ای شروع می کنه.

۹. «بدون آمادگی خوندن» رو شروع کنین

در موسیقی، به توانایی خوندن یک برگه ی موسیقی (که تا به حال اونو ندیده اید) و نواختن اون به وسیله ی آلت موسیقی، «بداهه نوازی» می گویند.

واسه سخنرانی های طولانی یا پروژه های بزرگ مثل صداگذاری کتاب های صوتی یا ویدئوهای آموزشی، ممکنه وقت تون واسه چندین بار روخوانی متن، قبل از شروع کار تلف شه، بدون اینکه احتیاجی به این کار باشه. به جای اون می تونین تمرین کنین هنگامی که واسه بار اول متنی رو می خونین، اونو خوب بگید. ممکنه یه مدت طول بکشه تا دهن و چشم هاتون هماهنگ شن اما این مهارت خوب با قدم بعدی که از اون صحبت می کنیم در ارتباطه.

۱۰. تمرین کنین

واسه تقویت قدرت بیان باید تمرین کنین. با اینکه بقیه بارها اهمیت تمرین کردن رو واسه نتیجه دادن کارا توضیح دادن، ما هم در مورد اون صحبت می کنیم. بهترین هنرمندان دوبله می توانند هزاران کلمه رو بدون ارتکاب اشتباه بگن، اما واسه به دست آوردن این مهارت، چند سال زمان لازمه. تمرین باعث از بین بردن نواقص می شه و صداپیشه ها از این راه به موفقیت می رسن.

خیلی زود روی غلتک می افتید و خوندن و گفتارتان به هم پیوسته و بدون اشتباه می شه. اینطوری در وقت تون صرفه جویی، در کارتون پیشرفت و از مهارت تون سود کسب می کنین و قدرت نفوذ کلام تون رو بالا می برین.

۱۱. آروم باشین

شاید این آخرین نکته باشه اما مهم ترین مسئله. به چه دلیل؟ چون اگه تازه کار هستین، هر یک از سخنرانی ها یا آزمون ها می تونه واسه تون به آخرین شون هم تبدیل شه. پس همه چیز به این چنددقیقه یا حتی چندثانیه بستگی داره و این موضوع می تونه شما رو نگران کنه. عمیق نفس بکشین و لبخندی بزنین (که می توانید صداش رو از راه بلندگو ). به توانایی های خودتون اعتماد داشته باشین و بدونین فرقی نداره چه اتفاقی می افتد، مهم اینه که شما به بهترین شکل سعی کرده اید.

امیدواریم با خوندن این متن یاد گرفته باشین که چه جوری مهارتای گفتاری و فن بیان مون رو پیشرفت دهیم.

در ویدیوی زیر می تونین با ۵ مورد از ۱۱ ترفند تقویت قدرت بیان آشنا شید.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.دسته‌ها: آموزشی