برخورداری از رابطه عاطفی موفق یکی از لذت بخش ترین دستاوردهای هر فرد در زندگیه. اینجور رابطه ای باعث می شه در بین دردها، مشکلات و رقابتای زندگی از نظر احساسی حمایت ای محکم داشته باشیم که به ما واسه حل مسائل جور واجور قدرت می ده. با اینحال هر روز به تعداد افرادی که در روابط عاطفی خود با شکست روبرو می شن، اضافه می شه. دلیل چیه؟

 

۱. خودپسندی، غرور و روابط نامتعادل

۱۱ دلیلی که باعث شکست خوردن رابطه عاطفی شما می شه آموزشی

خودپسندی موجب می شه تا فرد در شکلای جور واجور تصمیم گیریای روزانه، تنها به خود فکر کنه و دیگری رو از یاد ببره یا بهش بی توجه باشه. اگه حاضر نباشید در امور منزل یا نگهداری از فرزندان به اندازه همسرتون مشارکت کنین، همسرتون احساس می کنه واسه اون ارزش قائل نیستین و از شما می رنجد.

غرور آفتی دیگر در رابطه عاطفیه. این مشکل روانی باعث می شه فرد خود رو بی آخر جذاب بپندارد، نتونه با بقیه هم دردی کنه و واسه رسیدن به اهداف خود از بقیه سوءِاستفاده کنه. بی مسئولیتی، ولنگاری و مواردی مثل این مثل نتایج این اختلاله.

نبود تعادل در رابطه هم به سرعت روابط عاطفی رو خدشه دار می کنه. فرض کنین در رابطه ای به سر می برین که طی اون تنها به نیازها و خواستهای یک طرف توجه می شه. مثلا خونواده همسرتون در برنامه های جور واجور در اولویت قرار میگیره، یا همیشه یک طرف حرف آخر رو می زنه. اینجور روابط نامتعادلی که در اون فقط به یک نفر توجه می شه و دیگری ندیده گرفته یا بعضی وقتا با قلدری کنار گذاشته می شه، دیر یا زود از هم می پاشد. باید قبول کنین که رابطه دونفره به معنای شروع شراکتی همه جانبه س.

۱۱ دلیلی که باعث شکست خوردن رابطه عاطفی شما می شه آموزشی

وقتی یک طرف رابطه ناراضی باشه، این احساس زخمایی بر روح و قلبش بر جای می ذاره که بازسازی شون خیلی سخت و سخته. رابطه باید دو طرفه و با توجه به نیازها و خواستهای دو طرف پیش برود. واسه استواری روابط عاطفی لازمه از همدیگه تشکر کنین و همیشه به شکل رفتارهای جور واجور، به شریک عاطفی خود بیان علاقه کنین.

۲. در اولویت قرار ندادن رابطه

۱۱ دلیلی که باعث شکست خوردن رابطه عاطفی شما می شه آموزشی

متأسفانه در مدارس و دانشگاها به ما یاد نمی دن که چه جوری روابطی موفق با بقیه مثلا با همسر و همراه آینده مون داشته باشیم. اگه ندانیم که در اولویت قرار دادن رابطه ای که در اون هستیم، سنگ بنای اون رابطه، خیلی زود به بن بستی عاطفی می رسیم.

رابطه شما با طرف مقابل همیشه به توجه و رسیدگی احتیاج داره. اگه به بهونه ی وجود بچه ها در زندگی از هم دور بشین، کم کم فاصله ها پررنگ و پررنگ تر می شن. نذارین چیزی رابطه تون رو خراب

کنه. یادتون باشه اگه کمتر با شریک زندگی تون وقت بگذرونین، روابط جسمی و عاطفی تون رو محدود کنین، کمتر از آرزوها و رؤیاها یتان با همدیگه صحبت کنین، بین شما دو نفر دره ای عمیق شکل میگیره.

پس مهارت گوش دادن رو یاد بگیرین و بکوشید به درددلا، ماجراها و صحبتای همسرتون بادقت گوش کنین، با هم برنامه های هیجان انگیز و اصلاح کننده ترتیب بدین و نذارین رابطه تون به اولویت چندم زندگی تون تبدیل شه. دلیلای زیادی مثل خونواده همسران، فشار کاری، سفرهای حرفه ای و چیزای دیگه ای به جز اینا می تونن بین زن و شوهرا فاصله بندازن. هر چه که شما رو از هم دور می سازه، خیلی زود مدیریت و حذف کنین.

۳. انفجار خشم و عصبانیت

۱۱ دلیلی که باعث شکست خوردن رابطه عاطفی شما می شه آموزشی

روابط خراب توأم با داد و فریادهای بی منطق افراد رو به پرتگاه ی منفی نگری و بدزبانی نسبت به هم میکشونه. روابط بین دو نفر باید تحت مدیریت و کنترل باشه. اگه نتونین عصبانیت و خشم خود رو به درستی مدیریت کنین، نتیجه اون چیزی جز استرس طولانی نمیشه.

زندگیای امروزی سرشاره از عوامل استرس زا که همه ما رو تحت فشار قرار میدن. با وجود اینجور مواردی هر لحظه امکان داره طاقت مون به پایان برسه. اما باید قوی باشیم و با مدیریت درست عصبانیت و نگرانی هامون از بروز فاجعهای عاطفی جلوگیری کنیم. هنگام خشم و عصبانیت لازم نیس، واکنش نشون بدین. سعی کنین آروم باشین و آروم بمونین.

۴. بی وفایی

۱۱ دلیلی که باعث شکست خوردن رابطه عاطفی شما می شه آموزشی

اعتماد خاکیه که در اون عشق و رابطه محکم می روید. اگه اعتماد افراد به همدیگه خدشه دار شه، ادامه رابطه به راه رفتن با زخمی ناسور در پاها می مونه. خیانت بحث ای بسیار پیچیدهه که اگه رخ بده، باعث ایجاد خشم و رنج زیاد در طرف خیانت دیده می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رژیم لاغری سریع با ۹ روشی که کمک می کنه سریع و سالم وزن کم کنین 

این خشم و غم بسیار ویرانگره. وقتی شریک شما خیانت می کنه باید درباره این موضوع با هم صحبت کنین، اون باید مسئولیت رفتار خود رو قبول کنه و بکوشد اشتباه خود رو جبران کنه و اعتماد از دست رفته رو از نو بسازه. اگه مشکل حل نشه و قضیه مسکوت بمونه، لایه های خیانت عمیق و عمیق تر میشه. دروغ و مخفی کاری بیشتر می شه و اون وقته که رابطه عاطفی به پایان می رسه.

سست شدن اعتماد بین افراد عواقبی مثل ایجاد حس ناامنی، حسادت و احساساتی مثل این داره. راستی همیشه راه حل خوبی واسه حل مشکلات مختلفه. سعی کنین همیشه در رابطه عاطفی تون راستی داشته باشین.

۵. انتظارات متفاوت

انتظارات افراد در رابطه باید هماهنگ باشه. بعضی از انتظارات غیرمنطقی زندگی مشترک رو به خطر میندازن. اگه کسی شما رو فقط به چشم گزینه ای قابل بررسی واسه ادامه رابطه احساسی خود بدونه، نباید اونو به اولویت درجه یک خود، یا به عبارت خودمونی تر، به سلطان قلب تون تبدیل کنین. باید خواستهاتون در زندگی باطرف مقابل هم خوان و هم سو باشه.

۶. از دست دادن یکی بودن

۱۱ دلیلی که باعث شکست خوردن رابطه عاطفی شما می شه آموزشی

سرعت تغییر و رشد افراد باید با همدیگه برابری داشته باشه. به طور قطع، رابطه ای که در اون یکی از دو طرف با سرعتی زیاد در کار، روابط با بقیه، ظاهر و موارد دیگر پیشرفت داره و دیگری با تنبلی و کندی روزگار می گذرونه به جایی نمی رسه. زوجای موفق با همدیگه هم راه هستن و با سرعتی برابر تغییر می کنن. زن و شوهرا باید از دید جسمی، روحی، عقیدتی و بسیاری موارد دیگر با هم یکی بودن داشته باشن.

۷. بی احترامی در رابطه

رابطه زن و شوهر بسیار پیچیدهه. رابطه عاطفی و احساسی که به تشکیل پیوندی دائمی میرسه بسیار عجیب تر و سخت تر از اینه که فکر می کنین. خیلی از شکستای عاطفی و احساسی به خاطر خللی که در رابطه زن و شوهر پیش اومده، رخ میدن.

تحقیر و سرزنش اون روی سکه ی احترام و همراهیه. اگه زن و شوهر همدیگه رو سرزنش و تحقیر کنن، نسبت به هم بدزبان باشن، دچار سوءِتفاهم می شن و علاقه شون به همدیگه رو از دست میدن. تحقیر و سرزنش ویرانگر رابطه.

۸. هر نوع سوءِاستفاده

سوءِاستفاده از طرف مقابل می تونه به شکلای جورواجور رخ بده. سوءِاستفاده ی کلامی، جنسی، احساسی، فیزیکی و چیزای دیگه ای به جز اینا روابط افراد رو خیلی سست می سازه. خشونت، غرور آسیب شناختی، کنترل گری و قلدرمآبی در رابطه می تونن ریشهای رابطه رو به سرعت بسوزونن.

۹. عادات بد و تخریب کننده

یکی دیگر از عواملی که رابطه مشترک رو به سراشیبی سقوط و شکست میکشونه، عادات بد و ویرانگری چون شکلای جور واجور اعتیادهاست. قمار و شرط بندی، اعتیاد به الکل، مواد مخدر و هر عادت تخریب کننده دیگری می تونه رابطه رو از هم بپاشد و ویرون کنه.

۱۰. انصراف از همدیگه، خستگی و بی انگیزگی

هر یک از این موارد می تونه اثرات تخریب کننده جدی بر رابطه به ویژه بر رابطه بلندمدت داشته باشه. این مشکلات بیشتر در زوجایی دیده می شه که مدت زمانی طولانی در کنار هم بودن و بنا به دلایل جور واجور مثل فشار کاری، وجود فرزندان و مواردی مثل این از همراهی با همدیگه بازمانده و اسیر خستگی و بی انگیزگی شده و از رشد در کنار هم غافل مونده ان، یا از همه زده شدن و تموم این موارد دست به دست هم دادن تا بین اونا فاصله بندازه.

وقتی فرزندان واسه تشکیل زندگی جداگونه، خونه رو ترک می کنن، والدین با جای خالی اونا یا یعنی با سندرم آشیانه ی خالی روبرو می شن. اون وقته که مشکلات بین زن و شوهر بیشتر خود رو نشون می ده، گویی حرف مشترکی با هم ندارن و فاصله ای که در بلندمدت بین اونا بوجود اومده، اونا رو از هم دور ساختهه.

۱۱. مسائل مالی

این مورد یکی از مهم ترین دلایل بروز اختلافات بین زن و شوهره. اگه مدیریت امور مالی به درستی انجام نشه، رابطه با مشکلاتی مثل بی اعتمادی، قدرت طلبی و قلدرمآبی، کنترل گری بیشتر از حد و چیزای دیگه ای به جز اینا روبه رو می شه. طبیعیه که طعم اینجور رابطه ای از زهر هم تلخ تر می شه. واسه پیشگیری از اینجور عواقبی، بد نیس با ۶ اختلاف عادی زن و شوهرا بر سر مسائل مالی آشنا شید. 


دسته‌ها: آموزشی