اخیرا بالون معده به روشی محبوب واسه کاهش وزن تبدیل شده و خیلیا اونو به جراحی باز ترجیح میدن. اما قبل اینکه تصمیم تون رو بگیرین، باید به نظرات موافق و مخالف این کار، خوب گوش کنین.

قرار دادن بالون معده گزینه ای سریع واسه کاهش وزنه، که به جراحی احتیاجی نداره. پس از قرار گرفتن بالون معده حتی با خوردن وعدهای غذایی کوچیک تر، خیلی زود سیر میشید، کمتر احساس گرسنگی می کنین، خیلی راحت می تونین وعدهای غذایی تون رو کنترل کرده و مهم ترین قدم رو واسه لاغر شدن وردارین. با کمک مشاوران تغذیه، می تونین عادات درست غذا خوردن رو یاد بگیرین و با تغییر سبک زندگی، به سرعت وزن کم کرده و در دراز مدت هم اونو حفظ کنین.

۱. بالون معده چیه؟

۱۱ حقیقت در مورد بالون معده آموزشی

بالون معده، یک بادکنک سیلیکونی نرمه که درون معده قرار گرفته و حجم خیلی از معده تون رو اشغال می کنه. پس احساس سیری می کنین.

۲. در عمل قرار دادن بالون معده چه اتفاقی می افتد؟

۱۱ حقیقت در مورد بالون معده آموزشی

در اول بالنی که هوای اون تخلیه شده از راه دهن و مری به معده تون وارد می شه. واسه این کار از یک لوله ی باریک و منعطف استفاده می شه که یک لامپ و دوربین هم در یک سر اون قرار داده شده و بهش «آندوسکوپ» میگن. معمولا به شما یک آروم بخش یا داروی بی هوشی ضعیف میدن. ممکنه این عمل کمی بد باشه اما معمولا بدون درده، تنها ۱۵ دقیقه طول می کشه و همون روز هم می تونین به خونه برگردید.

معمولا بعد از ۶ ماه، بالن تخلیه و از معده تون خارج می شه، چون ممکنه بعد از این مدت بالن خراب یا سوراخ شه. به طور میانگین افرادی که این عمل رو انجام میدن، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد وزن اضافی شون رو در این مدت از دست میدن؛ هر چند کاهش وزن واسه هر مریض با توجه به شرایط متفاوته. واسه تشخیص مقدار اضافه وزن می توانید از شاخص توده بدنی (BMI) استفاده کنین که طبق وزن و قد هرکی محاسبه می شه. اگه شاخص BMI شما از ۲۵ بیشتر باشه، یعنی اضافه وزن دارین.

۳. روشای جدید

اخیرا بالون معده به شکل کپسول هم تولید می شه. باید یک کپسول که به سر یک لوله ی باریک وصل شده رو قورت بدین. وقتی بالن سر جای خودش (در قسمت بالایی معده تون) قرار گرفت، با گاز از راه لوله پُر می شه و بعد لوله رو خارج می کنن. به آروم بخش هم احتیاجی ندارین. تا ۳ بالن رو می توان در معده جای گذاری کرد که در این صورت کاهش وزن در یک دوره ی ۱۲ هفته ای واسه تون آسون تر می شه. بعد از این مدت، بالن ها با انجام یک عمل آندوسکوپیِ کوتاه، از معده تون خارج می شن.

۴. بالون معده واسه من گزینه ی مناسبیه؟

۱۱ حقیقت در مورد بالون معده آموزشی

بالون معده به کسائی پیشنهاد می شه که می خواهند واسه کاهش خطر، قبل از انجام یک جراحی، وزن کم کنن، اما به عنوان یک گزینه واسه کنترل اضافه وزن بدون جراحی هم مورد استفاده قرار میگیره. ممکنه کاهش وزن به کمک بالون معده کمتر و آهسته تر از روش های جراحی باشه اما اگه وزن تون با شرایط لازم جراحی هم خوانی نداره، بالون معده یک روش خوبه. در صورتی که شاخص BMI واسه شما بین ۲۷ تا ۳۵ه، بالون معده می تونه یک گزینه ی مناسب باشه.

۵. من هم می توانم بالون معده انجام دهم؟

اگه قادر نیستین با کمک رژیم غذایی، تغییر عادات و انجام ورزش وزن تون رو کم کرده و اونو نگه دارین، یا اگه به خاطر چاقی به مریضی خاصی گرفتار هستین، بالون معده گزینه ی خوبیه. دکتر جراح تون بهترین راه کاهش وزن رو واسه تون توضیح می بده و اگه به بالون معده احتیاج داشته باشین، شما رو راهنمایی می کنه. اونا به شاخص وزن تون و شرایط خاصی که ممکنه بر اثر چاقی واسه تون به وجود اومده باشه مثل دیابت، فشار خون، درد مفاصل، تنگی نفس در خواب و افسردگی رو بررسی می کنن. مشاورتان به شما پیشنهاد می کنن که کم تر غذا بخورین، رژیم غذایی سالم تری داشته باشین و تغییرات مثبتی در روش ی زندگی تون به وجود بیارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رژیم وایکینگی چیه و چه تاثیری روی سلامتی و لاغری داره؟ 

۶. امتیازات

یکی از امتیازات بزرگ بالون معده، جلو گیری از جراحی و خطرات احتمالی اینه. چون فقط ۱۵ دقیقه طول می کشد، تنها به یک داروی آروم بخش ضعیف احتیاج دارین و همون روز هم مرخص می شید. این موارد نشون دهنده این حقیقته که بالون معده از بسیاری جهات ارزون تر از حراجی هستش. اما بالون معده موقتیه و یک پشتیبان خوب واسه مواقعیه که تصمیم می گیرید وزن کم کنین و فعال تر شید.

بیمارانی که عمل بالون معده رو انجام می دهند، می توانند ۲۰ تا ۳۰ درصد وزن شون رو کم  کنن. هر چند مقدار کاهش وزن واسه هرکی با توجه به شرایطش متفاوته.

۷. بالون معده چه خطراتی می تونه داشته باشه؟

بیشتر افراد با هیچ مشکلی روبرو نخوان شد، اما باید در مورد خطرات این کار هم بدونین. ممکنه بین عملیات گذاشتن یا برداشتن بالن، آسیبایی مثل خون ریزی یا سوراخ ایجاد شه. ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ در چند روز اولِ جای گذاری بالن، رایجه و معمولا در دراز مدت برطرف می شه. شاید در ناحیه ی شکم احساس سنگینی یا درد داشته باشین یا کمرتون درد کنه. ممکنه رفلاکس دستگاه گوارش (وقتی اسید معده به بیرون نشت می کنه) یا سوء هاضمه هم داشته باشین. هر چند خیلی کم اتفاق میفته، اما ممکنه بالون معده دچار نشتی یا کاهش باد شه.

یک لیست کامل از خطرات احتمالی به وسیله ی مشاوری که قراره عمل رو بکنه، به شما ارائه میشه.

۸. آماده شدن واسه عمل بالون معده

قبل اینکه بالن رو در معده تون جای گذاری کنین، مشاورتان در مورد یک رژیم غذایی مناسب بعد اون با شما صحبت می کنه. ممکنه در مورد ورزش کردن به شما پیشنهاد هایی کنه تا بتونین وزن تون رو کم کنین. قبل از عمل به مدت ۱۲ ساعت نباید غذایی بخورین و از ۶ ساعت قبل هم نمی توانید چیزی بخورین.

۹. تعهد به کاهش وزن

۱۱ حقیقت در مورد بالون معده آموزشی

وقتی بالون معده تون رو جای گذاری کردین باید از یک برنامه ی ورزشی و رژیم غذایی سالم که به وسیله ی مشاورتان پیشنهاد می شه پیروی کنین. این کار به شما اطمینان می بده که به بهترین وزن مناسب تون می رسید.

۱۰. چه جوری بالون معده رو برمی دارن؟

قبل از برداشتن بالون معده، اونو خالی می کنن. بعد به وسیله ی یک لوله ی آندوسکوپی و از راه دهن اونو خارج می کنن. باید حواس تون باشه که وقتی این بالن رو وردارین، معده تون به شکل و اندازه ی قبل برمی شه.

۱۱. به محض ورداشته شدن بالن وزنم برمی شه؟

به دلیل نبود اثر همیشگیِ بالون معده، داشتن و حفظ یک رژیم غذاییِ سالم و سبک زندگی خوب بسیار مهمه. چون به محض خارج کردن بالون معده، حجم خیلی از معده تون خالی می شه و می توانید زیاد غذا بخورین. پس رمز موفقیت در اینه که بعد از عمل هم بتونین رژیم غذایی و ورزشی تون رو حفظ کنین.

منبع : ramsayhealth.co.uk

 


دسته‌ها: آموزشی