هر روز حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ عدد تار مو می ریزه. اما موی آدم سالی دو بار، معمولا بهار و پاییز، وارد «فاز تِلوژِن» یا «فاز استراحت فولیکول مو» می شه. طی این مرحله، حجمی از مو می ریزه و بعد در مرحله بعدی، یعنی فاز آناژِن، موی جدید در فولیکولای خالی شده می روید. ریزش مو وقتی نگران کننده س که بیشتر از دو بار در سال و طولانی تر از یک ماه باشه که در این صورت باید به متخصص پوست ومو مراجعه کنین.

۲. بعضی شامپوها باعث افزایش سرعت رشد مو می شن

حتی قوی ترین داروهای هورمونی هم نمی تونن سرعت تقسیم سلولی رو بالاتر ببرن. واسه همین، هیچ شامپویی هم قادر به افزایش سرعت رشد مو نیس. هر تار مو معمولا یک سانتی متر در ماه رشد می کنه، اما سرعت رشد مو کلا پدیده ای ژنتیکیه.

۳. سشوار به مو آسیب می زنه

۱. ریزش مو همیشه نشونه ی نگران کننده ا آموزشی

سشوار و بقیه لوازم گرمایی مو فقط زمانی به موها آسیب میزنن که مستقیما روی موها استفاده شن. اما اگه از اجناس مراقبتی مو مثل فوم یا اسپری محافظ گرمایی استفاده کنین، دیگر احتیاجی به نگرانی نیس.

۴. شامپو و نرم کننده رو باید به همه جای مو زد

، شامپو شوینده ی پوست سره و نه مو. واسه همین شامپو رو باید به ریشه ی مو زد و همون کفی که بین آب کشی به ساقه ی موها می خوره، واسه تمیزشدن کل ساقه ی مو کافیه. اما برعکس، نرم کننده رو باید فقط به ساقه ی مو زد. ریشه ی مو به طور طبیعی سالم تر از ساقه هاست و زودتر هم چرب می شه. پس دیگر احتیاجی به اثر مرطوب کنندگی نرم کننده روی ریشها نیس.

۵. کوتاه کردن مو باعث افزایش سرعت رشد مو می شه

کوتاه کردن مو هیچ تأثیری روی سرعت رشد مو نداره، چون مو از ریشه رشد می کنه و نه از قسمت انتهایی ساقه. ضمنا برخلاف تصور عموم، تراشیدن سر موجب پرپشتی مو نمی شه، چون تعداد فولیکولای مو در هر فردی به مسائل ژنتیکی بستگی داره.

۶. اصلاح موی کودکان تا قبل از یک سالگی باعث افزایش ضخامت تار مو می شه

موی کودکان مثل کرکه و بیشتر وقتا رنگ دانه نداره. اگه موی کودک تون رو بزنین، مو با حالتی مثل موی بزرگسالان شروع به رشد می کنه و واسه همین اشتباهی تصور می شه که تار موی کودک کلفت تر شده، درحالی که چه موی کودک تون رو تا قبل از یک سالگی بزنین و چه نزنید، درهرصورت موی سرش کلفت تر و پرپشت تر میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۱ راه ساده واسه تقویت فن بیان

۷. کراتینه کردن مو ضرری نداره

فرمول ماده ای که جهت کراتینه کردن یا همون صاف کردن مو استفاده می شه، طی چند سال تقویت شده. این ماده در اول شامل فرمالدهید بود که در کالبدشکافی مصرف داشت. اما الان در فرمول کراتینهای صافی همون ترکیباتی دیده می شه که در گذشته جهت فرکردن مو با مواد کاربرد داشتن. پس کراتینه کردن موها جهت صافی روش مناسبی در مراقبت از موها نیس، بلکه بیشتر یک روش آرایشی واسه افزایش زیبایی ظاهری مو حساب می شه تا یک روش مراقبتی.

۸. بلوندها موهای کم پشت تری دارن

تحقیقات نشون داده که اتفاقا موهای بلوندها از کسائی که موهای طیف قهوه ای و قرمز دارن، پرپشت تر ولی نازک تره. واسه همین موبلوندها نمی تونن ادعایی درمورد ضخامت موهایشان داشته باشن. این در حالیه که موقرمزها موهای خیلی کم پشتی دارن، اما موهایشان کلفت ترین و محکم ترینِ موهاست و به دلیل همین ویژگیا، موهایشان سالم و سرحال به نظر می رسه.

۹. مدل دم اسبی یا گوجه ای باعث ریزش مو می شه

۱. ریزش مو همیشه نشونه ی نگران کننده ا آموزشی

بستن مو به شکل دم اسبی یا گوجه ای فقط درصورتی زیان آوره که موهاتون رو به اندازه ای محکم ببندید که سرتون درد بگیره. پس مدل بستن مو به خودی خود تأثیری در ریزش مو نداره.

۱۰. موهای مردها با موهای زنان فرق داره

ساختار موی مردها و زنان مثل همه، اما فرق شون در نحوه ی مراقبت از موهاست. چون خانوما همیشه موهایشان رو رنگ می کنن یا بهتر بگیم بیشتر با موهایشان ور می رن، موهایشان نازک تر می شه. درحالی که آقایان درمورد موهایشان با احتیاط تر رفتار می کنن و به همین دلیله که موهایشان بیشتر اوقات پرپشت تر و سالم تر باقی می مونه.

۱۱. شوره ی سر واگیرداره

شوره ی سر نشونه بیش فعالی غدد چربی پوست (غدد سِباسه هم میگن) است که باعث افزایش پوسته پوسته شدن سر می شه. پس شوره ی سر واگیردار نیس و مثلا اگه شونِه ی کس دیگری رو که شوره ی سر داره، به موهاتون بزنین، شوره ی سر نمی گیرین. اما به هر حال در مورد لوازمی که با پوست ومو سروکار دارن، باید لوازم شخصی خودتون رو داشته باشین.دسته‌ها: آموزشی