خوندن زندگی افراد موفق همیشه پر از نکاتی عمیق، بااهمیت و جذابه. ریچارد برانسون، اول ده سوم زندگی خود شرکتی ساخت که امروز یکی از موفق ترینا و مشهورترینا در بخش کاری اشه و بیشتر از ۴۰۰ شعبه در سراسر جهان داره. مجموعه شرکتای ویرجین نام شرکت برانسونه و کلید موفقیت اون چیزی نیس جز شور و شوق، انگیزه و پذیرش خطرات راه.

ریچارد برانسون به معنای واقعی کلمه موفقه. ثروتی کلان به دست آورده، به بقیه کمک می کنه و خدمات جدیدی به جهان عرضه کرده. اما ریچارد هم مثل هر کارآفرین دیگری، با سختیای کارآفرینی و مشکلاتی روبه رو بوده. در این مطلب براتون از زندگی پرپیچ و خم ریچارد برانسون، یکی از کارآفرینان موفق جهان خواهیم گفت.

۱. درآمد صفر در اولین شرکت

ریچارد برانسون در سال ۱۹۶۷ مدرسه رو ترک کرد. اون اولین کسب وکار خود رو با پخش مجله ای درباره نوجوانان در ۱۶ سالگی درست کرد. اون میخواس که به صدای نسل خود بدل شه. مجله معروفیت تقریبا خوبی پیدا کرد اما هیچ درآمدی به همراه نداشت. جریان نقدینگی خیلی زود به مشکل اصلی این نوجوون به اصطلاح ناشر تبدیل شد. اگه ریچارد برانسون در همین حرفه ناموفق می مونه، شاید با شکست سنگینی روبه رو می شد اما تصمیم گرفت انعطاف پذیر باشه و به طرف ضبط آلبومای موسیقی به شکل شرکت ضبط ویرجین تغییر راه داد.

۲. شکست شرکت هوایی ویرجین آتلانتیک قبل از شروع به کار

ریچارد برانسون و درس هایی از زندگی اون که هر کارآفرینی باید بدونه  آموزشی

در سال ۱۹۸۴ ریچارد تصمیم گرفت تا شرکت هوایی احداث کنه و مسافران رو با تجربه جدیدی از سفر هوایی آشنا کنه. هر چند ایده ها و آرزوهای زیادی تو سرش داشت اما بی تجربگی این بار هم کار دست اون داد. شرکت قبل از شروع به فعالیت با شکست روبه رو شد.

در آزمایش پرواز اولین و تنها هواپیمای شرکت که از نوع بوئینگ ۷۴۷۴ اجاره ای بود، دسته ای از پرندگان به موتور برخورد کردن و ضرر شدیدی به هواپیما وارد شد. پس شرکت نمی تونست پروازی صورت بده و بدون دریافت هزینه از مسافران هم درآمد و بودجه ای واسه تعمیر هواپیما نداشت. اما ریچارد برانسون تسلیم نشد و شروع به کسب درآمد و بودجه ی لازم از راه های دیگر کرد. آخرسر بودجه ی لازم واسه تعمیر تأمین شد و تونست اولین پرواز رو با موفقیت از سر بگذراند.

۳. شکستی جدید در شرکتی جدید

ریچارد برانسون و درس هایی از زندگی اون که هر کارآفرینی باید بدونه  آموزشی

در سال ۱۹۹۴ اون وارد زمینه جدیدی از فعالیتا شد: کارخانه تولید نوشابه. این کارخانه قصد داشت با بهترین برندهای نوشابه یعنی پپسی و کوکاکولا رقابت کنه. طعم هم خوب بود و همه چیز عالی پیش می رفت. برانسون تصمیم داشت که با استفاده از عواملی مثل تنوع و جوون پسندی از رقبا جلو بزنه اما واقعیت این بود که این نوشابه فرق و خیلی فرقی با بقیه برندها نداشت و درس بزرگی که از این شکست، عاید برانسون شد این بود که واسه موفقیت لازمه هویت و تمایزی منحصربه فرد ارائه کنه.

۴. ماجراجویی و سفرهای جهانی

ریچارد برانسون در همه زمینه ها فردی ماجراجو بود، اون تصمیم گرفته بود سفری رو ترتیب بده و با بالون بر فراز اقیانوس اطلس سفر کنه. بعد از اینکه حجم خیلی از سوختش رو از دست داد، با وزش شدید باد رو به رو شد. با دردسرهای زیاد و مقاومت شدیدی که بروز داد، تونست در برابر این شکست و مرگ مقاومت کنه. درس مهمی که ریچارد برانسون از این شکست گرفت، انعطاف پذیری در روبرو شدن با شرایط سخت و سختی بود که در اون هیچ امیدی به پیروزی و مقاومت نیس.

۵. شکست در دنیای خودروها

شرکت ویرجین، موفقیتای زیادی در مورد ی هواپیماها و قطار داشت اما دنیای خودروها متفاوت بود. در سال ۲۰۰۰ ویرجین، فروش آنلاین خودرو رو شروع کرد، اما این روش جدید فروش با رونق و پیروزی همراه نبود و شکست سنگینی خورد. واقعیت سنگین دیگری که ریچارد با اون روبه رو شد، نشون می داد این روش فروش در بازار تأثیرگذار نیس و واسه موفقیت در هر زمینه ای باید هدف و روشن تعیین شده باشه. از اون زمان به بعد، ریچارد سعی کرده تا روی سوختای متناسب با محیط زیست کار کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   زبون بدن چه تاثیری روی اعتماد به نفس شما می ذاره؟ 

۶. شکست در دنیای مد و لباس

ریچارد برانسون و درس هایی از زندگی اون که هر کارآفرینی باید بدونه  آموزشی

برانسون در مورد ی مد و لباس، لوازم آرایشی و لباس زیر هم سعیایی کرد که با شکست روبرو شدن. برند لباس زیر اون درنظر داشت با معروف ترین برند این زمینه یعنی ویکتوریاسیکرت رقابت کنه که نشد. یکی از عجیب ترین سعیای برانسون زمانی بود که در سال ۱۹۹۶ سعی در راه اندازی برندی واسه لباس عروس داشت و در افتتاحیه ی فروشگاهش، ریشای خود رو تراشید و خودش مدلینگ یکی از لباسا رو برعهده گرفت. این سعی مذبوحانه هم راه به جایی جنگ.

سرسختی و همت ریچارد برانسون در تجربه های جدید واقعا عجیب و مثال زدنیه. اون ویژگی برجسته ای داره: هیچ وقت تسلیم نمی شه و شکست نمیتونه از میدون کارزار اونو به در کنه.

۷. شکست ویرجین دیجیتال

ریچارد برانسون و درس هایی از زندگی اون که هر کارآفرینی باید بدونه  آموزشی

در سال ۲۰۰۵، ریچارد برانسون وب سایتی راه اندازی کرد در شکل و شمایل آی تونز و مجموعه ای غنی از موسیقیای مختلف در اون قرار داد اما میزان دانلودها اصلا برابر برنامه پیش نرفت و بوی شکستی دیگر به مشام می رسین.متأسفانه، چیزی که باعث شکست ویرجین دیجیتال شد، نداشتن آی پاد بود. ویرجین شکستی سنگین در مقابل شرکت اپل خورد و درس بزرگی به برانسون داد: تقلید خیلی موفق نمیشه.

درباره فرصتا

فرصتای تجارت مثل اتوبوسا هستن، اگه یکی رو از دست دادین، مطمئن باشین که دیگری در راه.

درباره خطاها

شما با پیروی از دستورالعملا راه رفتن رو یاد نمی گیرین، اگه می خواید راه رفتن رو یاد بگیرین، باید راه برید، بیفتید و دوباره از نو شروع کنین.

درباره رهبری

ارتباطات مهم ترین مهارتیه که هر رهبر باید از اون بهره مند باشه.

درباره انگیزه

وقتی کار و کاسبی شما با موفقیت همراه نیس و کسی از شکست ایده خبردار نشده، سریع راه رو تغییر بدین و به ایده ای جدید بدین.

درباره شکست

با شکست سرشاخ بشین و نترسین. با این روش مردم هم احترام بیشتری واسه تون قائل می شن.

درباره آینده

همیشه از خود بپرسید، ۵ سال آینده هم موضوع الان بازم واسه تون مهم هستش یا نه؟

درباره همکاری

واسه موفقیت در کار و کاسبی نیاز به ارتباطات، همکاری و تفویض اختیار دارین. در یک کلام باید روشای کار گروهی رو خوب بدونین.

درباره پیروزی

همه ما باید به گذشته نگاهی کنیم و اگرها و مگرها رو کنار گذاشته، به چیزی که به دست آوردیم افتخار کنیم.

درباره خلاقیت

ریچارد برانسون و درس هایی از زندگی اون که هر کارآفرینی باید بدونه  آموزشی

افراد بااستعداد، توانا در ایجاد تغییر و دارای تفکر خلاق کسائی هستن که خیلی عادی به نظر نمی رسن.

درباره توانمندشدن

من باهوش ترین و قوی ترین فرد نیستم، اما شجاعت کافی رو واسه به رقابت کشیدن خود، داشتن رویاهای بزرگ و خطر پذیری دارم.

درباره روش تفکر و تصور

دنیا رو افراد خارق العاده و عجیب میسازن. پس وقت تون رو واسه عادی بودن تلف نکنین.

بد نیس بدونین ریچارد برانسون باور داره موفقیت با میزان رضایت از زندگی شخصی رابطه مستقیم داره. 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید