عدالت جنسیتی*، زنان رئیس جمهور و…. رویای دور زنان سرزمین منه؛ رویایی به ظاهر دست نایافتنی اما در چند قدمی.

روزی روزگاری واسه زنان و مردها این سرزمین عبارات وکیل زن، رئیس زن، حق تحصیل زنان و… چیزی مثل شوخیای خنده دار اما تلخ و گزنده بود و حال امروز چه زنان قوی و لایقی که بر مسند ریاست یک سازمان، یک نهاد و… ننشسته ان! سوال اینجاست اون شوخی تلخ و گزنده کجا و این زنان لایق و مدیر و مدبر در سرزمینی مردسالار کجا؟

بی شک جواب این سوال فقط و فقط در یک عبارت خلاصه می شه «فرهنگ سازی».

اما فرهنگ سازی بر خلاف ظاهر ساده و تعریف همه از بَرش، مفهومی به گستردگی بیرون اومدن زنان از لایه های پایین و جنس ضعیف تر و پست جامعه و نشانده شدن بر مسند ریاست و مدیریت و جنسی برابر با مردها در جامعه ای سنتی و مردسالار داره.

فرهنگ سازی در این موضوع خاص و گرفتار به جامعه ما چند مرحله داره؛

از خودمون شروع کنیم: اولین قدم تغییر در باور زنان جامعه و بعد سعی اونا واسه ایجاد تغییر در باور بقیه همنوعان و خصوصا مردها جامعه س؛ به عبارت بهتر هر زن باید در ایجاد معنی عدالت جنسیتی در ایران مثل یک رسانه بکنه.

بی شک در این راه سنگ اندازیا بسیاره و به خاطر این، مهمترین و سخت ترین مرحله قدم نخسته.

در بیابان گر به شوق کعبه میزنی قدم سرزنشا گر کنه خار مغیلان غم مخور

آموزش،آموزش و آموزش: قدم دوم و مهمترین قدم در این راه آموزش از سنای پایین هم به دختران و هم به پسرانه، هم در مدارس و هم در خونواده و البته رسانه ملی (گرچه این موضوع لازمه تغییر در مدیریت و سیاستای رسانه ملیه)

رویای دور اما نزدیک زنان سرزمین من  آموزشی

توجه به این نکته ضروریه که تلاشا در راه رفع بی عدالتی جنسیتی از راه تغییر در باور افراد جامعه باید بیشتر متمرکز بر اکثریت جامعه و طبقه منعطف باشه، چون صرف انرژی واسه تغییر و تغییر در باور افراد انگشت تعدادی که کورکورانه در مقابل عدالت جنسیتی سنگر گرفتن کاری چرت و بی نتیجه و فقط وقت و انرژی و هزینه رو تلف می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رژیم ۵:۲ یا رژیم روزه داری متناوب و اثر اون در کاهش وزن 

پرهیز از سوار شدن بر موج گروه های تندرو و احزاب سیاسی: یکی از اقدامات مهم در این راه پرهیز از همبازی شدن با گروه هایی مثل فمنیستای تندرو و احزاب سیاسی چپ و راسته چراکه سوار شدن بر این موجا نه تنها ما رو در راه این هدف یه قدم جلوتر که ده ها قدم به عقب پرتاب می کنن.

قدرت رسانه و سینما: مثل وسایل مهم و لازم در جهت سعی واسه رفع هرگونه بی عدالتی جنسیتی و سعی جهت ایجاد عدالت جنسیتی و زمینه سازی واسه موفقیت بیشتر زنان در جامعه و کسب پستای کلیدی مدیریتی و دولتی رسانه و سینما هستن؛ همونطور که روزی روزگاری بینش مردسالارانه از راه فیلما و سریالا در دور افتاده ترین نقاط شهری و روستایی کشور تبلیغ شد امروز وقت اینه که این بینش از رسانه ها و سینمای ما رخت بربندد و عدالت جنسیتی جانشین اون شه.

نقش مجلس و دولت: بی شک در جوامعی چون ایران که دولت اهرم اصلی تغییرات و تحولاته در این موضوع هم چاره ای نیس جز به میدون اومدن مجلس و دولت به عنوان دو بازوی محرک. یکی با اصلاح و وضع قوانین جدید و دیگری با آسون کردن و پیشقدم شدن در اجرای قوانین و شکست تابویی که در هیچ قانون و عرف و مذهبی تابو نبوده و نیس و نمیشه و تنها بر مشتی اندیشه سیاه و دور از عدالت استواره.

با همه این اوصاف رویای دور زنان سرزمین من مثل رویاهایی که روزی محال بود و امروز ممکن شده فاصله ای با تحقق نداره کافیه آستین همت بالا زده و به حمایت الگویی عالی چون حضرت زهرا (س) قدم در راهِ شدنِ نبایدهایی گذاشت که سال هاست با تکیه بر باور نادرست بر اندیشه ها حکمفرمایی می کنن.

*عدالت جنسیتی: طبق تعالیم اسلام و قرآن عدالت جنسیتی برتر از برابری جنسیتی و جزو روشن تریم مفاهیم در جامعه ایه که داعیه دینداری و اجرای عدالت رو داره.

دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید