از ۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر (۵ تا ۲۰ آذر)، با هدف ارتقای سطح آگاهی عمومی و بسیج مردم سراسر دنیا واسه تغییر، به عنوان روزهای جنگ با خشونت علیه زنان انتخاب شدن. امسال، دبیر کل سازمان ملل واسه ایجاد اتحاد در این مورد، همه مردم رو دعوت به نارنجی کردن جهان کرده تا این رنگ به عنوان نمادی از آینده بهتر و بدون خشونت باشه. ما هم به نوبه خود سعی کردیم در این مقاله شما رو با فلسفه و دلایل پیدایش این روز آشنا کنیم.

 

به چه دلیل روز جهانی؟

خشونت علیه زنان، تجاوز به حقوق بشره.

خشونت علیه زنان از نتیجه های بی عدالتی علیه زنان و اصرار بر نبود برابری بین زنان و مردانه.

خشونت علیه زنان مانع پیشرفت در ریشه کنی فقر، جنگ با ایدز و صلح و امنیت در خیلی از نقاط دنیا شده.

خشونت علیه زنان و دختران دوری ناپذیر نیس. جلوگیری از اون ممکن و ضروریه.

خشونت علیه زنان بازم یک مشکل جهانیه.

یکی از رقابتای مهم سعی واسه جلوگیری و پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران در سراسر دنیا کمبود جدی بودجه در این بخشه. پس، منابع لازم واسه جلوگیری و پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران خیلی با کمبود روبه روست. فرایندهایی به شکل اهداف پیشرفت پایدار که شامل اهدافی مشخص واسه پایان دادن به خشونت علیه زنان و دخترونه، بسیار امیدوارکننده هستن اما واسه اینکه بتونن به واقعیت بپیوندند و تغییراتی دهن باز کن در زندگی زنان و دختران به وجود بیارن نیازمند تأمین مالی هستن.

در این روز مردم چه می کنن؟

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

در سراسر جهان واسه جلب توجه عمومی به خاطر موندگاری اقدامات در جهت پایان دادن به خشونت علیه زنان فعالیتای متنوعی انجام می شه. پروژه هایی واسه توانمندسازی زنان و کودکان واسه فرار از خشونت به انجام می رسه و کمپینایی واسه آموزش عمومی درباره نتیجه های خشونت علیه زنان برگزار می شه. در شکل محلی، گروه های زنان ممکنه رویدادهایی مثل راهپیمایی ، مراسمای عمومی، فعالیتای تأمین مالی و ارائه نتایج خشونت علیه زنان در مجامع خود ترتیب دهند.

یکی از کمپینای مستمری که هر ساله به ویژه در این ایام مردم به شرکت در اون تشویق می شن، کمپین نه به خشونت علیه زنانه. در این کمپین، همه می تونن به جمع افرادی که واسه پایان دادن به تجاوز به حقوق بشر علیه زنان تبلیغ می کنن بپیوندند.

پیش زمینه

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

سردیس یادبود خواهران میرابال

در ۲۵ نوامبر سال ۱۹۶۰، سه خواهر به نامای پاتریشیا مرسدس میرابال (Patricia Mercedes Mirabal)، ماریا آرجنتینا مینروا میرابال (Maria Argentina Minerva Mirabal) و آنتونیا ماریا ترسا میرابال (Antonia Maria Teresa Mirabal) به فرمون فرمانده ی جمهوری دومینیکن، رافائل تروخیلو (Rafael Trujillo) به قتل رسیدن. این سه خواهر واسه پایان دادن به دیکتاتوری تروخیلو سخت جنگ کردن. از سال ۱۹۸۱، فعالان حقوق زنان این روز رو به یادبود این سه خواهر اختصاص دادن.

در ۱۷ دسامبر ۱۹۹۹، ۲۵ نوامبر به عنوان روز پایان دادن به خشونت علیه زنان در مجمع سازمان ملل انتخاب شد. هر سال به همین مناسبت در جهت جنگ با خشونت علیه زنان یک موضوع انتخاب می شه، مثلا موضوع سال ۲۰۰۸، نیاز به اقدام و به رقابت کشیدن مشکلات بود.

نمادها

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

رویدادهای مربوط به روز جهانی پایان دادن به خشونت علیه زنان هم به وسیله صندوق پیشرفت زنان ملل متحد (UNIFEM) هماهنگ می شه. لوگوی این سازمان تشکیل شده از حروف UNIFEMه که حروف U و N به رنگ آبی و حروف I، F، E و M رنگ آبی تیره هستن و تصویر کبوتری که به دور اونو شاخه های زیتون گرفته در کنار کلمه قرار داره. تصویر کبوتر نشونه جهانی زن یا زنانه. این کبوتر به شکل سیاره ی ونوس که نماد جنس مؤنثه طراحی شد که واسه تکمیل این نماد دارای یک حلقه در بالای علامت جمعه.

آمار و ارقام مربوط به خشونت علیه زنان

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

محاسبه شده که ۳۵ درصد زنان جهان خشونت فیزیکی و یا جنسی رو از طرف همسر خود یا از شخصی غیر از همسر خود تجربه کردن. با این حال، بعضی از تحقیقات نشون میدن که بیشتر از ۷۰ درصد زنان خشونت فیزیکی و یا جنسی رو از طرف همسر خود تجربه کردن.

احتمال سقط جنین در زنانی که به وسیله شریک شون مورد سوءِاستفاده ی فیزیکی یا جنسی قرار گرفتن در مقایسه با زنانی که اینجور خشونتی رو تجربه نکرده ان ۲ برابره، احتمال افسردگی در اونا هم حدودا ۲ برابر بیشتره. از طرف دیگر احتمال دچار شدن به ایدز هم در زنانی که مورد خشونت قرار گرفتن ۱.۵ برابر بیشتره.

با اینکه داده های بسیار کمی در دسته و در نحوه ی امتحان خشونت روانی در کشورها و فرهنگای مختلف اختلافای زیادی هست اما همین دلایل هم نشون دهنده ی میزان بالای مریض یای روانیه. ۴۳ درصد از زنان ۲۸ کشور عضو اتحادیه ی اروپا، به یه جور خشونت روانی به وسیله همسران خود رو تجربه کردن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   روش های قیمت گذاری مناسب واسه کسب و کار شما کدامه 

محاسبه می شه که تقریبا نصف زنانی که در سال ۲۰۱۲ در سراسر دنیا قربونی قتل بودن، به وسیله همسر یا اعضای خونواده شون کشته شدن. در مقایسه، کمتر از ۶ درصد مردها به این شکل به قتل رسیدن.

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

در سال ۲۰۱۲، طبق نتایج پژوهشی درباره زنان در دهلی نو مشخص شد که ۹۲ درصد از این زنان به اشکال جورواجور متحمل خشونت جنسی در فضای عمومی شدن و ۸۸ درصد از این زنان تجربه اشکال مختلف آزار جنسی کلامی رو تجربه کردن.

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

در جهان، بیشتر از ۷۰۰ میلیون زن در سنای کودکی (زیر ۱۸ سال) ازدواج کردن. یش از یک سوم این زنان پیش از ۱۵ سالگی ازدواج کردن. عروسای کودک معمولا در ایجاد رابطه جنسی ایمن ضعیف هستن پس در برابر بارداری زودرس و مریضیای مقاربتی مثل ایدز آسیب پذیرند.

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

حدود ۱۲۰ میلیون نفر از دختران دنیا (کمی بیشتر از ۱ نفر از هر ۱۰ نفر) رابطه جنسی اجباری یا بقیه اعمال جنسی اجباری رو در زندگی خود تجربه کردن. بیشتر متجاوزان رو شوهرهای فعلی یا قبلی و شریکای جنسی تشکیل میدن.

طبق برآوردهای جدید سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶، اندام جنسی کمه کم ۲۰۰ میلیون زن و دختر زنده در ۳۰ کشور دنیا قطع یا بریده شده. در بیشتر این کشورها، این قطع عضو در سنینی پیش از ۵ سالگی اتفاق افتاده.

زنان بالغ تقریبا نصف افرادی رو تشکیل میدن که قربونی قاچاق آدم بودن. زنان و دختران در کل ۷۰ درصد از این تعداد رو به خود اختصاص دادن و از هر ۳ کودک ۲ نفر دختر بودن.

از هر ۱۰ زن ساکن اتحادیه ی اروپا یک نفر آزار و اذیت سایبری رو پیش از سن ۱۵ سالگی تجربه کرده. این خطر در بین زنان جوون ۱۸ تا ۲۹ سال بیشتره.

محاسبه شده که هر ساله ۲۴۶ میلیون دختر و پسر خشونت مدرسه ای رو تجربه می کنن و از هر ۴ دختر یک نفر می گه که احساس خوبی از استفاده از دستشویی مدارس نداره. شکل و میزان خشونتای مدرسه ای متفاوته اما دلایل نشون میدن که دختران بیشتر در خطر خشونت، آزار و بهره کشی جنسی قرار می گیرن. جدا از اینکه آثار تخریب کننده روانی، جنسی و سلامتی، خشونت جنسیتی مدارس یک مانع مهم بر تحصیل جهانی و حق آموزش واسه دختران حساب می شه.

آمار مربوط به تصمیمات جنگ با خشونت

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

در خیلی از کشورهایی که داده های اونا موجوده، کمتر از ۴۰ درصد زنانی که متحمل خشونت شدن به دنبال کمک گرفتن هستن. در بین این زنان، بسیاری به دنبال کمک از اعضای خونواده و دوستان هستن و تعداد معدودی به مراکز و دستگاه های رسمی مثل پلیس یا خدمات سلامت روی میارن. کمتر از ۱۰ درصد این زنان به دنبال کسب تجربه از افرادی هستن که قبلا به خاطر همین خشونتا به پلیس مراجعه کردن.

کمه کم ۱۱۹ کشور قوانینی در مورد خشونت خونگی تصویب کردن، ۱۲۵ کشور در مورد آزار جنسی و ۵۲ کشور در مورد تجاوز به همسر قوانینی به اجرا گذاشته ان. با وجود این، این بهش معنا نیس که همه این قوانین برابر استانداردهای بین المللیه.

دسترسی به آمارهای مربوط به خشونت علیه زنان در سالای گذشته افزایش زیادی داشته. از سال ۱۹۹۵ بیشتر از ۱۰۰ کشور کمه کم یک بار تحقیقی در این مورد انجام دادن. ۴۴ کشور در سالای بین ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ و درزمان سالای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴، ۸۹ کشور اینجور تحقیقاتی انجام دادن، که همین نشون دهنده ی افزایش توجه به این موضوعه. بیشتر از ۴۰ کشور کمه کم ۲ تحقیق درزمان سالای ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴ انجام دادن که به این معناست که بسته به میزان قابل مقایسه بودن این تحقیقات، تغییرات حاصل شده درزمان زمان رو میشه بررسی کرد.

خشونت در بین گروه های ضعیف

روز جهانی جنگ با خشونت علیه زنان از کجا شروع شد  آموزشی

دلایل نشون میدن که بعضی ویژگیای خاص زنانه مثل تمایل جنسی، قومیت یا ناتوانی جسمی و بعضی رویدادهای اجتماعی مثل بحرانای انسانی، جنگا و معارضات ممکنه آسیب پذیری زنان در برابر خشونت رو زیاد کنن.

، طبق داده های اتحادیه ی اروپا، ۳۴ درصد زنانی که در این گزارش دارای مشکلات سلامتی یا ناتوانی بودن، خشونت جنسی یا فیزیکی از طرف همسران خود رو تجربه کردن. در مقایسه با اون، این میزان واسه زنانی که اینجور مشکلات جنسی یا ناتوانی رو ندارن ۱۹ درصده.

منبع : un.org timeanddate.com unwomen.org

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید