شاید بارها از خودتون پرسیده اید چیجوری می تونیم فردی رو عاشق خود کنیم؟ اصلا همچین چیزی ممکن هست؟! واقعیت اینه که عشق می تونه گول زننده باشه؛ حتی در روز عشق! بهتره بدونین چند عامل مشخص هست که باعث می شه کسی عاشق تون شه! ما نتیجه چند سال تحقیق در بخش ی روانشناسی رو بررسی و این عوامل و شاخصا رو جمع آوری کردیم. در این راه بعضی باورهای غلط رو رد کردیم و در آخرِ تعجب فهمیدیم بعضی کلیشه های عادی درست هستن! همراه ما باشین، در این مطلب با روانشناسی عشق و ۱۴ عامل روانشناختی که باعث می شه بقیه عاشق تون شن، آشنا میشید.

 

۱. توجه به طبیعت و محیط زیست

پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشون داد: برداشت عمومی اینه که زنا و مردهایی که موقع خرید به فاکتورهایی مربوط به طبیعت توجه می کنن، واسه رابطه طولانی مناسب تر هستن؛ درمقابل کسائی که خریدای لوکس می کنن، بیشتر جذابیت فیزیکی دارن و واسه رابطه های گذرا مناسب هستن.

۲. دور از دسترس به نظر رسیدن

پژوهشی در سال ۲۰۱۴ نشون داد: مردها بیشتر خواهان زنایی هستن که دور از دسترس به نظر می رسن و خیلی راحت جواب مثبت نمی دن. اما این مسئله در هر شرایطی صدق نمی کنه. به طور خاص مرد باید نسبت به زن احساس تعهد داشته باشه؛ یعنی مرد طرف مقابل رو به عنوان شریک عاطفی اش انتخاب کرده باشه، نه اینکه در مرحله آشنایی و رابطه ای باری به هر جهت باشه، بدون اینکه تصمیمی درباره آینده رابطه اش گرفته باشه.

با این وجود باید بدونین درحالی که مردها بیشتر به دنبال زنان دور از دسترس هستن، آنقدرها از اونا خوش شون نمیاد! بله؛ عشق چیز عجیبیه!

۳. حالتای چهره

روانشناسی عشق؛ ۱۴ دلیلی که باعث می شه کسی عاشق تون شه  آموزشی

شادی و خوشحالی معمولا زنان رو جذاب می کنه، اما در مورد مردها این خیلی درست نیس.

در پژوهشی در سال ۲۰۱۱ به بیشتر از ۱۰۰۰ نفر عکسایی از جنس مخالف نشون دادن و نظرشون رو درباره میزان جذابیت این افراد پرسیدند.

نتایج نشون داد: مردها بالاترین امتیاز رو به زنان خوشحال و کمترین امتیاز رو به زنانی که مغرور به نظر می رسیدن، دادن. درمقابل مردها مغرور واسه زنا جذاب تر بودن و مردها خوشحال کمترین امتیاز رو گرفتن.

جالب اینکه خجالت زدگی، هم در مردها و هم در زنان به عنوان یکی از عوامل جذابیت شناخته شد.

۴. مشخص نبودن نظرتون نسبت به طرف مقابل

کمی رمزوراز چاشنی خوبی واسه قرارهای آشناییه. پژوهشی در سال ۲۰۱۱ نشون داد وقتی طرف مقابل نمی دونه، شما از اون خوش تون اومده یا نه، بیشتر جذب تون می شه!

در این تحقیق به گروهی از زنان عکس ۳ گروه از مردها رو که از راه فیسبوک با این زنان آشنا بودن، نشون دادن. مردها دسته اول از زنای دلخواه خوش شون اومده بود و مردها دسته دوم نظر متوسطی به زنان داشتن؛ اما درباره نظر مردها گروه سوم اطلاعی به این زنان داده نشد. (البته واقعا همه اطلاعات درباره اینکه کی از کی بیشتر خوشش اومده، ساختگی بود!)

نتیجه این بود که زنان بیشتر جذب مردانی شدن که نظرشون درباره اونا نامشخص بود.

۵. شباهت با شریک عاطفی قبلی

روانشناسی عشق؛ ۱۴ دلیلی که باعث می شه کسی عاشق تون شه  آموزشی

آدما سلیقه ی خاصی در انتخاب شریک عاطفی شون داره. البته این مسئله در زنا قوی تر از مردهاست.

برمبنای پژوهشی در سال ۲۰۱۱ زنان و مردها به عکس چهره ی اشخاصی از جنس مخالف که شباهت بیشتری به شریک قبلی شون داشتن، امتیاز بالاتری دادن. گرچه مردها کلا امتیاز کمتری به این افراد دادن.

۶. استفاده از دستا و زبون بدن

اگه به دنبال عشق هستین، به بقیه نشون بدین!

فضای دور تون رو با حرکات دست و حرکات بدنی (زبون بدن) پر کنین. پژوهشی در سال ۲۰۱۶ با ترتیب دادن قرار آشنایی بین زن و شوهرا و بررسی اونا به این نتیجه رسید که زنا و مردها تمایل بیشتری به دیدار دوباره کسائی داشتن که دست هاشون رو تکون می دادن.

در همین تحقیق با ایجاد حساب کاربری در اپلیکیشنای آشنایی جای محور، مشخص شد، افرادی با حالت بدنی گشوده نسبت به افراد با عکسایی در حالتای بسته و گرفته بیشتر واسه آشنایی انتخاب می شن.

۷. شباهت زیاد به طرف مقابل

روانشناسی عشق؛ ۱۴ دلیلی که باعث می شه کسی عاشق تون شه  آموزشی

چند سال تحقیق پیوسته نشون داده این باور که شخصیتای مخالف همدیگه رو جذب می کنن، افسانه ای بیش نیس!

روانشناسی عشق؛ ۱۴ دلیلی که باعث می شه کسی عاشق تون شه  آموزشی

افرادی که شباهتای زیادی به همدیگه دارن، احساس و تجربه های مشابهی از رخدادهای روزمره ی زندگی به دست میارن. این می تونه در درک دوطرفه و تفاهم بیشتر مؤثر باشه.

۸. موافقت در سه سطح والد، بالغ و کودک

طبق تحقیقای روانشناس کانادایی «اریک برن» (Eric Berne)، زوجایی که بیشترین همخوانی رو باهم دارن، در سه سطح باهم سازگارند. «برن» در کتاب معروف خود، «بازیا: روان شناسی روابط انسانی»، برپایه ی نظریه ی فروید، می گه: آدما دارای سه وضعیت از «خود» هستن:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رژیم لاغری سریع با ۹ روشی که کمک می کنه سریع و سالم وزن کم کنین 

  1. خود والد: چیزی که به شما یاد گرفتن
  2. خود کودک: چیزی که احساس می کنین
  3. خود بالغ: چیزی که یاد گرفتین

طبق نظر مشاور زناشویی «پیتر پیرسون» (Peter Pearson) میشه به کمک بعضی سوالا میزان موافقت در هر سطح رو تاحدودی سبک و سنگین کرد.

  • والد: ارزشا و باورهای مشترکی دارین؟
  • کودک: سرگرمی و تفریح مشترک دارین؟ در برابر طرف مقابل بی اختیار میشید؟ طرف مقابل به نظرتون جذاب و خواستنیه؟ دوست دارین باهم مسافرت کنین؟
  • بالغ: هر یک از شما دیگری رو زرنگ و نورانی می دونه؟ در کنار همدیگه در حل مسائل و مشکلات خوب عمل میکنین؟

۹. خیره شدن در چشمای همدیگه

روانشناسی عشق؛ ۱۴ دلیلی که باعث می شه کسی عاشق تون شه  آموزشی

روانشناس و استاد دانشگاه ماساچوست، «جوآن کلرمن» (Joan Kellerman) گروه هایی که شامل ۷۲ دانشجویی که باهم آشنا نبودن، تشکیل داد و از اونا خواست واسه ۲ دقیقه به چشمان همدیگه خیره نگاه کنن. دانشجوها اعلام کردن پس از این کار میل و اشتیاق بیشتری نسبت به طرف مقابل پیدا کردن.

پس رابطه چشمی بلندمدت می تونه شما رو به طرف مقابل پیوند بده و حتی باعث تشکیل عشق و اشتیاق نسبت به کسی شه که پیش از این ندیده اید.

۱۰. جواب دوطرفه به نشونه ها و خواستهای جلب توجه

شروع و ادامه رابطه به اندازه زیادی بستگی به برخورد دو طرف نسبت به همدیگه داره.

تحقیقای ۴۰ساله ی روانشناس «جون گاتمن» (John Gottman) نشونه ها و خواستها مسئله مهمی هستن. مثلا اگه همسری که دوستدار پرندگانه، به شوهرش اشاره می کنه که سهره ای قشنگ کنارشون نشسته س، مرد می تونه با ندیده گرفتن نشونه از همراهی با همسرش طفره برود یا با درگیرشدن در موضوع موردعلاقه ی همسرش با اون همراه شه.

اثر و نتیجه نشونه ها بسیار چشمگیره. طبق یکی از تحقیقای «گاتمن» میزان «همراهی» در زوجایی که پس از ۶ سال از هم جدا شدن، ۳۳ درصد و در زوجایی که هنوز در کنار هم زندگی می کردن، ۸۷ درصد بوده.

۱۱. بویی که دارین

پژوهشی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشون داد بعضی از زنان در دوره تخمک گذاری از بوی پیراهن یا تی شرت مردی با سطح بالای هورمون تستسترون خوش شون میاد. این یافته با دیگر علاقه هایی که طبق ی تغییرات هورمونی ایجاد می شن، هم خوانی داره.

۱۲. شباهت با والد جنس مخالف

تحقیق روانشناس و استاد دانشگاه سنت اندروز «دیوید پرت» (David Perrett) و همکارانش نشون داد: بعضی افراد جذب کسائی می شن که رنگ مو و چشمانی مثل با والد جنس مخالف شون دارن. میل به افرادی در دامنه ی سنی نزدیک به سن والد در زمان تولد تأیید شد.

تحقیق نشون داد: زنانی که از پدر و مادرانی با سن بالای ۳۰ سال متولد شدن، نسبت به زنانی که از پدر و مادرهای زیر ۳۰ سال متولد شدن، کمتر جذب جوون ترها و بیشتر جذب مردهای جاافتاده می شن. ترجیح مردها تحت اثر سن مادرشانه، اما تنها در رابطه درازمدت.

۱۳. سرپرستی حیوانات خونگی

روانشناسی عشق؛ ۱۴ دلیلی که باعث می شه کسی عاشق تون شه  آموزشی

در پژوهشی در سال ۲۰۱۴، صد زن داستانایی رو درباره مردها خوندن. به نظر زنا مردهایی که با سگی سروکار داشتن، واسه رابطه بلندمدت مناسب تر بودن!

محققان فکر می کنن مالکیت و مراقبت از سگ، نشونه توانایی پروراندن، مسئولیت پذیری و پذیرش تعهدی بلندمدته. باعث می شه خونسرد تر، خوشحال تر و دوست داشتنی به نظر برسین.

اگه علاقه ای به داشتن سگ ندارین، خبر خوب اینکه کافی ست خودتون رو در کنار سگی نشون بدین. همین که سگی کنارتون باشه، باعث می شه علاقه بقیه واسه آشنایی و ایجاد رابطه با شما بیشتر شه.

۱۴. زیبایی به اندازه طرف مقابل یا کمتر

در پژوهشی در سال ۱۹۹۶ شرکت کنندگان از نظر میزان زیبایی و جذابیت درجه بندی و به قرارهای دونفره فرستاده شدن. بعد از شرکت کنندگان خواسته شد، میزان رضایت و علاقه شون رو به طرف مقابل اعلام کنن. افراد جذاب تر سخت پسند تر بودن؛ حتی وقتی میزان جذابیت هر دو طرف برابر بود یا میزان جذابیت فرد بیشتر بود، احتمال رضایت از آشنایی با طرف مقابل کمتر بود.

اما این مسئله تنها در مورد افرادی که حقیقتا قشنگ و جذاب هستن، صدق می کنه. در مورد بیشتر افراد و بر مبنای فرضیه شباهت، ما شاید بیشتر از کسائی خوش مون میاد که به اندازه خودمون و نه بیشتر قشنگ باشن. 


دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید