ردیابی و تشخیص و ثبت با سیستم های هوشمند

ردیابی و تشخیص حیوانات

يكي از كاربردهاي وسيع و رو به رشد فناوری RFID مربوط به تشخيص و ثبت اطلاعات حيوانات مي شود. تگ‌های RFID در پرورش گونه‌هاي با ارزش، براي حيوانات آزمايشگاهي، حيوانات گوشتي و لبني، حيات وحش و باغ وحش‌هاي طبيعي استفاده مي‌شود. از اين ميان، نگهداري و پرورش حيوانات گوشتي و لبني سهم عمده اي را به خود اختصاص داده‌اند. در اين كاربرد، تگ به زير پوست حيوان تزريق مي شود يا از گوش يا گردن آن آويزان مي شود.  اين تگ به نوعي پرونده حيوان مذكور است. سن حيوان، مكان و گله اي كه به آن تعلق دارد، درجه حرارت بدن آن، نوع و مدت مصرف غذا از جمله اطلاعاتي است كه تگ مي تواند در خود ذخيره كند. كنترل دماي بدن حيوانات مي تواند اطلاعاتي را در زمينه سلامتي، وضعيت توليد مثل و بارداري در اختيار محقق قرار دهد. در صورت بروز بيماري در يك گونه‌ی حیوانی، RFID به شناسايي آن گونه در كشتارگاه كمك مي كند و به اين ترتيب از مصرف گوشت آن جلوگيري به عمل می‌آيد. در ايالت مينسوتا بالغ بر چهارصد هزار دلار براي فاز اول توسعه سيستم تشخيص مزرعه‌هاي نگهداري حيوانات، غذاي حيوانات و بازار فروش آنها سرمايه‌گذاري شده است. حيوانات گوشتي و لبني، تگ گذاري مي شوند و اطلاعات مربوط به آنها در پايگاه داده، ثبت مي گردد. به اين ترتيب سلامت حيواناتي كه از گوشت يا شير آنها استفاده مي گردد، مشخص مي شود.[8]

 

۲-۵-۷- سیستم‌های هوشمند

می‌توان به كمك RFID سنسورهاي عادي مانند سنسورهاي دما، لرزش، رطوبت، فشار و .. را تبديل سنسورهاي هوشمندي كرد كه در زمينه هاي متنوعي همچون صنعت، كشاورزي و نظامي مفيد مي باشند. اين سنسورها می‌توانند در كنترل محلي نيز سهيم باشند. اين سنسورها، حالت مورد نظر اعم از دما، لرزش و .. را به طورخودكار و بدون استفاده از سيم، به آنتن ها ارسال مي‌کنند. به عنوان نمونه مي‌توان به جمع آوري اطلاعات دما و فشار در پالايشگاه‌ها و نيروگاه‌ها و در نقاطي اشاره كرد كه سيم كشي يا حضور فيزيكي افراد بسيار خطرناك مي‌باشد. در اين مناطق، استفاده از سنسورهاي هوشمند كه اطلاعات را به گيرنده ارسال مي‌دارند، راه حلي بسيار مطمئن جهت جلوگيري از انفجار يا آسيب هاي ديگر براي پرسنل است. یا در صنعت ساخت ماشین لباسشویی هوشمندی که قادر است تگ‌های RFID روی لباس‌ها را خوانده و با توجه به اطلاعات آن‌ها از جمله نوع پارچه لباس و رنگ درجه‌ی شست و شو را تنظیم کند و در صورتی که فرد قصد شستن نادرستی از رنگ و جنس لباس‌ها را دارد، اخطار لازم را به او بدهد. یا مثالی دیگر یخچالی است که می‌تواند مواد غذایی داخل خود را شناسایی نموده و هر زمان که یکی از آن‌ها مانند شیر، تاریخ انقضای آن نزدیک شد به صاحب خانه خبر دهد. و در اخر مثالی در صنعت خودروسازی که می‌توان با استفاده از یک برچسب هوشمند RFID در لاستیک اتومبیل، وقتی باد لاستیک کم می‌شود یا مشکلی به‌وجود می‌آید، به راننده هشدار داده و از بروز تصادف جلوگیری کند[25].

فناوری RFID علاوه بر کاربردهایی که در بالا به آن اشاره شد در کنترل ورود و خروج وسایط نقلیه، مدیریت کتابخانه‌ها، تحلیل‌های آزمایشگاهی، کنترل دستیابی، کنترل ورزشکاران در یک ماراتن ورزشی، شناسایی خودرو و زمینه‌های مختلف علمی و صنعتی کاربرد دارد. سعی کردم با ذکر کاربردهای بالا بخش جامعی از فعالیت‌هایی که با  RFID قابل پیاده‌سازی هستند را بیان کنم.

در آینده RFID برای بهبود خدمات پس از فروش نیز استفاده خواهد شد. از آن‌جا که تگ‌های RFID بعد از فروش کالا نیز قابل استفاده هستند پس می‌توانند کمک بزرگی برای شرکت‌های خدماتی برای ردگیری کالاهای معیوب باشند. وقتی کالایی به هر دلیل مرجوع می‌شود سیستم با خواندن تگ اطلاعات مربوط به محصول را گرفته و تاریخچه مخصول را ارائه می‌دهد. به طور مثال تاریخ خرید، تعداد مرجوعات، عیوب و تاریخ انقضای گارانتی کالا را به دست می‌آورد و ردگیری آن را به مراتب آسان‌تر خواهد کرد[31]. مشکل کاربرد RFID در خدمات بعد از فروش این است که مشتری ممکن است تصور کند حریم خصوصی وی رعایت نشده است به این دلیل که آنان فکر می‌کنند بعد از خرید کالا، کالای موردنظر در حال ردگیری است.